22 listopada 2021 r.
Od 2015 r., czyli od początku konfliktu w Jemenie zginęło lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci - to czworo każdego dnia. Są to jedynie oficjalnie odnotowane przypadki, a rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.
Za każdym razem, gdy konflikt w Jemenie nasila się, a przemoc eskaluje, to dzieci płacą najwyższą cenę. Rodziny są rozdzielane, a ataki na infrastrukturę cywilną są łamaniem międzynarodowego prawa humanitarnego, powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF, Henrietta Fore.
Kryzys humanitarny w Jemenie – jeden z najgorszych na świecie – jest konsekwencją czterech nakładających się czynników: (1) gwałtownego i przedłużającego się konfliktu, (2) dewastacji gospodarczej, (3) zrujnowanego systemu opieki zdrowotnej, edukacji, wodno-sanitarnego i żywnościowego oraz (4) braku funduszy na pomoc. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia COVID-19. Oznacza to, że:
· 4 na 5 dzieci w Jemenie potrzebuje pomocy humanitarnej. Łącznie to ponad 11 milionów dzieci.
· 400 tysięcy dzieci cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. Są na granicy życia i śmierci.
· Ponad 2 miliony dzieci nie chodzi do szkoły. Kolejne 4 miliony najmłodszych jest zagrożonych wypadnięciem z systemu edukacji.
· 2/3 nauczycieli, czyli ponad 170 tysięcy nie otrzymuje regularnego wynagrodzenia od ponad czterech lat.
· 1,7 miliona dzieci i ich rodzin musiało opuścić swoje domy z powodu przemocy.
Przy obecnym poziomie międzynarodowego wsparcia, UNICEF nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących dzieci. To nie one ponoszą odpowiedzialność za tę wojnę. Płacą za nią jednak najwyższą cenę, powiedział James Elder, Rzecznik Prasowy UNICEF po powrocie z Jemenu.
Jemen to jedno z najtrudniejszych miejsc do życia dla dzieci, a z każdym dniem jest coraz gorzej. 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Niestety w tym kraju nie dość, że najmłodsi ich nie znają to i tak są one łamane każdego dnia. Jednak to nie wszystko. Tysiące osób straciło miejsca pracy. Ceny żywności są tak ogromne, że niewielu stać na zakup podstawowych produktów i regularne posiłki. Ludzie zmuszeni są sprzedawać wszystko, co posiadają, aby być w stanie nakarmić własne dzieci.
Obecnie brakuje aż 46 procent środków, aby nieść pomoc ratującą życie najmłodszych na miejscu. Pracownicy UNICEF robią wszystko, co w ich mocy, niejednokrotnie z narażeniem własnego życia, aby dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących dzieci.
UNICEF Polska dołącza do globalnego apelu, którego celem jest zbiórka środków na pomoc żywnościową i medyczną dla dzieci w Jemenie. Każdy może pomóc przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/jemen. Walka z czasem trwa.
Link do strony artykułu: https://wm3.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/kazdego-dnia-czworo-dzieci-w-jemenie-traci-zdrowie-lub-zycie